Odnowiona stacja w Wadowicach zamknięta, rewitalizacja stacji w Trzebini

30 sierpnia 2011

Sierpień/Wrzesień 2011
Stacja w Wadowicach zamknięta na cztery spusty, ładna wyremontowana za grube miliony, pozbawiona swoich funkcji, ze śmieszną wręcz żenującą kolejową ofertą pasażerską. Mieszkańcy Wadowic i okolicy zmuszeni do ciasnej i niebezpiecznej przejażdżki busem w kierunku Krakowa oraz Bielska, w kierunku Trzebini nie prowadzi się żadnej komunikacji, pozostał busik z Wadowic do Chrzanowa kursujący dwa lub trzy razy dziennie w dni robocze wypchany stłoczonymi ludźmi do granic możliwości. Pozostali śledząc natężenie ruchu drogowego decydują się na dojazdy własnymi samochodami. Miasto Alwernia pozostawione właściwie bez jakiejkolwiek komunikacji.

Stacja Trzebinia przeżywa małe ożywienie. Pełna modernizacja zapuszczonej linii kolejowej Kraków-Katowice daje leżącej „po środku” dwóch wielkich aglomeracji stacji węzłowej nową szansę, nowy wygląd, nowe życie. Także szlak z Trzebini do Chrzanowa (linia 93) ma być wyremontowany, powstaną parkingi przy stacjach dla przesiadających się z samochodu na pociąg.
Co dalej ze stotrójką? Optymizm znika gdy widać „sukces” lokalnych decydentów do spółki z plk-ą w sprawie rozbierania kolejnych przejazdów kolejowych, tym razem w Regulicach i Alwerni. Szkoda że tacy ludzie nie chcą dać szansy lokalnym zapaleńcom drezyniarzom którzy chcieli prowadzić turystyczne przejażdżki oraz dbać o torowisko i infrastrukturę.

Bardzo złe wiadomości dochodzą z okolicy Wadowic oraz Spytkowic iż wadowicka firma rezygnuje z przewozów towarowych na odcinku Spytkowice-Wadowice na rzecz transportu samochodowego zaś sam szlak kolejowy porasta bujna trawa (aktualne zdjęcia zrobione przez absolutus1 z forum infokolej.pl)

O tym co jeszcze „ciekawego” dzieje się na stacji Wadowice oraz planach jej ratowania można dowiedzieć się z:
http://www.rynek-kolejowy.pl/26710/Wadowice_Kolejowe_bledne_kolo.htm
http://www.rynek-kolejowy.pl/26777/Jak_ozywic_kolej_w_Wadowicach_.htm


Jedna myśl nt. „Odnowiona stacja w Wadowicach zamknięta, rewitalizacja stacji w Trzebini

  1. komentarz nr 64GRZEGORZ FEDOROWICZ pisze: Bywam w Alwerni kilka razy w roku. Może to nie za często, ale wystarczy żeby stiwdrezić, iż trudno o bardziej urokliwe miejsce. Rynek w takim kształcie to razem z otoczeniem klasztoru niezwykła miejsce w Alwerni i powinniście to raczej chronić niż dewastować. To, co przedstawiacie w projekcie to raczej dewastacja niż upiększanie. Wytchnienie, cisza, spokf3j to atuty tego miejsca. Turyści chcą żeby tak zostało. Z tego, co czytam to mieszkańcy też. Ale kto by słuchał turystf3w?! Władza musi się wykazać i najczęściej psuje!Pozdrawiam.


Dodaj komentarz