Wznowienie ruchu wcale nie jest proste

27 lipca 2010

LIPIEC 2010; Portal informacyjny Wadowic i okolic przytacza wypowiedzi:

„Ruch pociągów na linii kolejowej 103 Trzebinia-Wadowice został zawieszony 7 lat temu. Kursowanie pociągu stało się po prostu nieopłacalne. Ryszard Rębielas, dyrektor Małopolskich Zakładów Przewozów Regionalnych wspomina, że w sezonie 2001/2002 z transportu kolejowego na tej linii korzystało niespełna 30 osób.
Jak się okazuje, wznowienie ruchu wcale nie jest proste. – Linia jest w złym stanie technicznym. Przez lata rozkradziono metalowe elementy. W wielu miejscach tory są nieprzejezdne – przyznaje Marek Szuster, zastępca dyrektora ds. eksploatacji PKP Polskie Linie Kolejowe SA w Krakowie. Na razie nie ma zgody co do kosztów rewitalizacji linii. Kolej utrzymuje, że przywrócenie odcinka do używalności będzie kosztować około 65 000 000 zł.
Jak na razie pewne jest tylko jedno. O modernizacji linii 103 i wznowieniu kursowania pociągów nie może być mowy bez potencjalnych pasażerów. A czy znajdzie się wystarczająco wielu chętnych na podróż koleją?”

źródło: http://www.mamnewsa.pl/newsy,1353-walcza-o-linie-wadowice-trzebinia

Komentarz: Chętni się znajdą, i właściwie czekają jak na zabawienie aby składy osobowe wróciły na tę linię. Na razie nikt jednak nie chce przeprowadzić badań rynkowych potencjalnych klientów, wystarczają dane z przed blisko 10 lat?!
Czytając jednak wypowiedzi obu Panów mam nieodparte wrażenie że nikt nie chce pamiętać co ze strony PKP doprowadziło do tak drastycznego spadku pasażerów oraz degradacji torowiska. Poraża także brak kojarzenia bardzo ważnych faktów i decyzji dotyczących samej linii 103 i skutków dla niej dziejących się na przestrzeni ostatnich 25 lat. Szkoda że o takowe podsumowanie nikt w Spółkach PKP się nie pokusi.


Dodaj komentarz