Złodzieje kradną kolejne szyny na stotrójce

18 stycznia 2012

Styczeń/Luty 2012
Witajcie w nowym roku, na początku serdecznie wszystkim dziękuję za liczne meile z życzeniami oraz informacjami dotyczącymi naszej stotrójki.

Nowy rok wita nas mało optymistycznymi wiadomościami, niestety po raz kolejny przy szlaku na wysokości Regulic Górnych widziano kręcących się wzdłuż torowiska ludzi z palnikami do cięcia metalu, z informacji uzyskanej od mieszkańca wynika że udało mu się ich przegonić, oraz że powiadomił Policję. Poniżej jedno ze zdjęć jakie zrobiłem między Bolęcinem a Regulicami.

Podobne sceny rozgrywają się na czynnym odcinku stotrójki tuż przy stacji Okleśna na moście nad Wisłą (link ze zdjęciami) złodzieje dobierają się do arkuszy blachy znajdującej się między torowiskiem, na moście widnieje napis o zakazie ruchu pieszym, ale to jedyna przeprawa nad Wisłą w promieniu kilkunastu km do sąsiedniej miejscowości (Miejsce).

Poniżej streszczenie meila jaki otrzymałem na skrzynkę:

Teren Bolęcin-Regulice-Okleśna został w ostatnich latach całkowicie opanowany przez złodziei. Widać wykręcone szyny oraz skradzione mocowania. W wielu miejscach pozostały tylko podkłady kolejowe. Las i brak w okolicy większych skupisk ludzkich są ułatwieniem dla złodziei, którzy działają zwykle w porze nocnej. Najczęściej giną śruby, którymi przykręcane są szyny. Oceniając straty jakie ponosi kolej (która nic sobie z tego nie robi) łatwo złodzieją się kradnie takie elementy i później sprzedaje je w punktach skupu złomu. Niestety jak widać, złodzieje radzą sobie również z szynami które kolejno wywożone są z lasu. Wspomniany odcinek trasy obecnie zupełnie nie nadaje się do użytku, a jedyną nadzieją jest remont i szybki powrót w to miejsce pociągów.

Na stronie PKP PLK znajduje się Rj oraz regulamin na korzystanie z tras (poniżej przerobiony przeze mnie):
nr linii / trasa / km / km / v-max
103 TRZEBINIA – BOLĘCIN N 0,777 = 5,367 /40
103 BOLĘCIN – OKLEŚNA N 5,367 = 17,943 / 0
103 OKLEŚNA – SPYTKOWICE N 17,943 = 22,900 / 40
103 SPYTKOWICE -WADOWICE N 22,900 = 37,409 / 30

Pojawiła się propozycja od wydawnictwa (nazwy narazie nie zdradzę) aby napisać książkę o 103, zaproponowana dyskusja na forum kolejowym na ten temat narazie nie świeci aktywnością stąd moja prośba, aby na meila zgłosiły się chętne osoby do pomocy w zbieraniu materiałów (teksty, wywiady, zdjęcia – wraz ze zgodą autorów).


Dodaj komentarz